Az egészséges táplálkozás napi folyamata + Legegészségesebb reggelik

Legelterjedtebb a napi háromszori étkezés, a reggeli, az ebéd és a vacsora, melyet igény szerint kiegészíthet még a tízórai, az uzsonna. Emellett nem árt tudnunk, hogy milyen a legegészségesebb reggeli? RichPOI összeállítás arról, amit tudni kell a napi étkezésről és megfelelő reggeli fogyasztásáról.
Tippek, ötletek, tanácsok. Tanácsok a jó reggelihez

A hagyományos reggeli a délelőtti órákban szükséges teljesítőképességet hivatott fedezni. A klasszikus reggeli (kávé, tea, kakaó, péksütemény, gyümölcsíz, tojás, hús- és sajtfélék) egyrészt mennyiségével, másrészt magas szénhidráttartalmával biztosítja a megfelelő energiát. A reggelire elfogyasztott nagymennyiségű szénhidrát azonban nem kívánt folyamatokat okoz. A finomított cukor, a fehérliszt gyors felvétele után ugrásszerűen emelkedik a vércukorszint, ami a hasnyálmirigyet fokozott mértékű, a cukor lebontásához szükséges inzulintermelésre készteti.

A cukor lebontásának gyorsan kell lezajlania, mert a magas cukorkoncentráció a vér besűrűsödéséhez vezethet. Viszont, ha ez a folyamat túl gyorsan megy végbe, a felvett cukrot a szervezet nem használja fel, hanem elraktározza, a vércukor szint azonban a nagymennyiségű inzulin hatására lecsökken, ekkor a szervezet – mivel a tartalékok felhasználása viszonylag bonyolultabb -, az egyszerűbb módon reagál éhséget, jelez! (Pedig nem lenne rá szükség, hiszen egy-két órája elegendő energiát vett föl.) Az ember pedig készséggel tesz eleget ennek, következik a tízórai, és ezzel a túlzott táplálékfelvétel ördögi köre.

5220_reggeli-1..jpg
A reform reggeli elfogyasztásával (müzli, olajos magvak, aszalt gyümölcs, méz, nyers zöldségek) a szervezet energiaigényét úgy biztosítjuk, hogy a szénhidrát felvétel egyenletes, mivel azt nem készen kapja a szervezet, előbb még le kell bontania, így a vércukorszint lassan, nem ugrásszerűen emelkedik, a lebontásához elég a normál mennyiségű inzulin. Ez a folyamat nem olyan gyors, viszont egyenletes és sokkal tartósabb, mint a hagyományos reggeli esetén, és nem jelentkezik rövid idő múlva az éhségérzet, nem jön létre a túlzott energia felvétel, nincs szükség a tízóraira sem, energia igényünk az ebédig biztosított.

Tízórai helyett ajánlott a délelőtti bőséges folyadékfogyasztás, mivel a reggeli rostanyagainak emésztése több folyadékot igényel, másrészt a szervezet működése délelőtt aktívabb, fokozott az anyagcsere is, a bőséges folyadékfogyasztással kiválasztódnak az anyagcsere mérgek.

Ebéd és vacsora 

Az ebéd mind mennyiség, mind elkészítési mód tekintetében fontos, hogy könnyű legyen. Kerülendőek a zsíros, tartalmas levesek, mártások, nehéz ételek. Ezt az emésztés közben jelentkező fáradtság érzet elkerülése teszi indokolttá. Az egészséges táplálkozás alapja most is a táplálék helyes összetétele: ügyeljünk a fehérje, szénhidrát és zsír megfelelő arányára, valamint az ebédre is érvényes, hogy nyers élelmi anyaggal kezdjük az étkezést. A helyes összetételű ebéd elfogyasztása után, már hosszabb ideig nem érez az ember éhséget, nem lesz úrrá rajta a délutáni fáradtság érzet, ezért nem vágyódik a délutáni, édességekből álló uzsonnára sem.

A kedvelt ötórai teáról vagy kávézásról sem kell lemondani, elég, ha azt is megreformáljuk. Ajánlottak a különböző gyümölcsteák, maláta- vagy pótkávék, és a barna, teljesőrlésű lisztből készült könnyű sütemények, gyümölcsdesszertek, gyümölcssaláták.

Vacsorára már csak keveset együnk, úgy, hogy a lefekvésig elegendő idő maradjon az ételek megemésztéséhez. Ez az idő átlagosan 3-4 óra, de egyes nehezen emészthető ételek akár 5-6 órát is tölthetnek a gyomorban. Mivel az éjszakai órákban a szervezet működése, tehát az emésztés is lelassul, a félig emésztett ételek a gyomorban megerjednek, rothadásnak indulnak, ez által méreganyagok jutnak a szervezetbe. Ennek következtében a máj is túlmunkára kényszerül, hogy a méreganyagokat lebontsa, ezáltal csökken és késik fő tevékenysége, az epetermelés, elégtelen lesz a zsíremésztés, ami telítettségérzettől és felfúvódástól kísért nyugtalan alvással jár. Este tartózkodjunk a magas rosttartalmú, a zöld leveles saláták fogyasztásától.

Egy másik nézet, a “Testkontroll” szerint az emberi szervezet a napszakok szerint egymástól elkülönült időszakaszokban működik:
“táplálékot felvevő időszaka” 12-20 óra,
“beépülési időszak” 20-04 óra,
“kiválasztás időszaka” 04-12 óra közé esik

Ennek megfelelően a táplálékfelvétel időszakában szabad csak étkezni, a másik két időszakot nem szabad megzavarni.

Egyelőre kevesek veszik figyelembe 

Napjainkig nagyrészt hiába való igyekezet maradt a táplálkozási szokások megváltoztatása, az egészséges étkezésre való áttérés. Csak a téma iránt különös érdeklődést mutatók, a dietetikusok, orvosok, táplálkozáskutatók, a vegetáriánusok és a fogyókúrázók egy része tesz eleget az egészséges étkezés követelményeinek, és számolja a kalóriákat, óvja a vitaminokat. A jelenség egyik, s talán legfőbb oka, hogy az általános áremelések közepette épp azon nyersanyagok ára emelkedik jobban, melyek korszerűek, egészségesek, és amelyeknek többször és nagyobb mennyiségben kell (kellene) étrendünkben szerepelnie. Könnyű kiválasztani az egészséges, természetes nyersanyagokat, mert azok rendszerint drágábbak a többinél.

Szerencsére vannak nyersanyagok melyeknél ez az áremelkedés nem nagymértékű, illetve léteznek ismert és széles körben fogyasztott élelmiszerek, melyekből a hagyományostól eltérő módon korszerű étel készíthető, és az áruk sem megfizethetetlen.

Milyen az egészséges reggeli?

A vegetáriánus reggeli – ha a teljes táplálkozást szem előtt tartod – nagyon fontos. A vegetáriánus táplálkozás nem csak azt jelenti, hogy nem eszel húst. Ettől ugyanis minden reggel bazi túrós táskákat tömhetnél a fejedbe, és akkorára hízhatnál, mint egy bölény. A jó vegetáriánus reggeli kiegyensúlyozottá tesz.

Tartalmaz: magvakat (egészséges müzlit, például) tejterméket (joghurtot, kefirt, vagy tejfölt) zöldségféléket, vitaminforrásokat (salátákat, gyümölcsöket.

Az egészséges reggeli azonban nem csak vegetáriánus fogás lehet. A húsos szendvicsre valók, a teljes kiőrlésű kenyerekre kent, saját készítésű krémek szintén nagyon jók lehetnek. A legjobb, ha nem kész dolgokat vásárolunk, hanem magunk keverünk tiszta alapanyagokból ilyen krémet. A körözött, a májas krémek, vagy a halak, tojáskrém, vagy a pástétomok, nagyon finomak.

5220_reggeli-2..jpg
A jó reggeli 10 aranyszabálya:

– Legyen nagyon bőséges, kiadós. Lakjunk vele jól bátran.
– Tartalmazzon változatos dolgokat, ne minden nap ugyanazt együk. Egyik nap lehet édesség, másik nap húsos, harmadnap zöldséges fogás, mindig variáljuk a reggeliket.
– Bátran együnk reggelire tojásos ételeket, vagy egy kicsit vastagabb húsokat – de csak akkor, ha utána mozogni is fogunk legalább annyit, amennyi ezt a zsír és kalória mennyiséget elégeti.
– Reggel legalább heti egy alkalommal – vagy még többször – válasszunk zabpelyhet, magvakat, egészséges müzliket. (A cukrozott müzliszerű dolgok nem egészségesek!)
– A reggeli étkezéshez igyunk sok folyadékot, legalább 2 deciliter gyümölcslevet friss gyümölcsből, vagy turmixot. A víz, a friss, vagy behűtött tea is nagyszerű.
– A folyadékokat, ételeket ne cukrozzuk. Ha kikerülhetetlen, hogy édesítsünk, használjunk mézet! Csak házi lekvárt, minőségi mézet fogyasszunk!
– A reggel kávéval indul? Cseréljük fokozatosan zöld teára! Egészségesebb!
– Előfordul, hogy a reggeli időnként elmaradna – ezekre az esetekre tartsunk odahaza egészséges müzli szeletet, korpás kekszet, joghurtot és kefirt. Ezeket magunkkal vihetjük és akár az autóban is elfogyaszthatjuk, vagy a táskánk mélyéről elővarázsolhatjuk. A gyors reggeli fontos kelléke lehet egy banán.
– Ne együnk kész felvágottakat – a legtöbbjük egészségtelen, túl sós, és húsipari melléktermékekből készült. Készítsünk saját szendvics-feltéteket, amik finomak, egészségesek. A sajtok közül is azokat válasszuk, amik nem gyors érlelésűek, vagy ömlesztettek. Keressük a juhsajtot, a kecskesajtot, a házi sajtokat.
– Legalább heti egyszer együnk teljes kiőrlésű kenyeret. Használjunk minőségi margarint, vagy vajat.

A klasszikus reggeli ételek – a bundás kenyér, az omlettek, vagy a szalonnás ételek – többségében egészségtelenek, de ha szeretjük őket és nem fogyókúrázunk, időszakonként beleférnek a reggelik közé, későbbi étkezés azonban soha ne ez legyen.

5220_reggeli-3..jpg
20 finom reggeli étel

1. Zsírszegény joghurt

2. Teljes kiőrlésű gabonák

3. Mandula, napraforgómag, nyers mogyoró, dió

4. Gyümölcsök: alma, barack, eper, sárgadinnye, bogyós gyümölcsök, citrusfélék, ananász

5. Zöld tea, vagy más gyógynövény tea

6. Főtt tojás

7. Sovány sonka (csirke vagy pulyka)

8. Paradicsomsaláta petrezselyemmel

9. Sovány tej

10. Friss narancslé

11. Saláta gyümölcsökből és zöldségekből (alma, zeller, sárgarépa)

12. Csirkemell

13. Graham keksz (diétás)

14. Kávé sovány tejjel, cukor nélkül

15. Pirított rozskenyér

16. Diétás krémsajt

17. Paradicsomos bruschetta

18. Keleti saláta

19. Turmix gyümölcsös joghurtból vagy sovány tejből

20. Tehéntúró zöldekkel és zöldségekkel

5220_reggeli-4..jpg
Kiválogathatod a fent említett 20 élelmiszerből a kedvenceidet és összeállíthatsz magadnak egy kiadós reggeli menüt, ami segít abban, hogy több energiád legyen, és hogy kevesebbet egyél ebédre és vacsorára. Azonban ne fogyassz egyszerre több mint 3 élelmiszert a listából, nehogy megszenvedje az alakod a túl gazdag reggeli étkezést!